Blog Sitesi Nasıl Açılır? Blog Yazarak Para Kazanma Yöntemleri
Hosting

Blog Sitesi Nasıl Açılır? Blog Yazarak Para Kazanma Yöntemleri

Artık bilgisayarlar cep telefonuna taşındığı için hemen herkes merak ettiği konulara direk olarak internet üzerinden erişim sağlayabiliyor. Bu durum esasen, pek çok kişi için iyi bir gelir kapısı haline gelmiştir. Çünkü artık fiziksel mağazalar web sitelerine taşınmıştır. Öte yandan blog sayfalarından da iyi derecede gelir elde etmek mümkün olacaktır. Eğer siz de blog sayfası oluşturup, gelir elde etmeyi planlıyorsanız, bunun için çok fazla yorulmadan ama doğru teknikleri uygulayarak harika bir şekilde kazanç elde edebilirsiniz. Blog sayfalarına meraklı olan kişiler için bu yazımızda Blog Sitesi Nasıl Açılır? Blog yazarak para kazanma yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Eğer aklınızda blog açarak para kazanmak varsa bunun için doğru yönde hareket etmeniz gerekir. Nasıl ki her sektörde rakipler varsa blog alanında da pek çok rakibiniz olacaktır. Bu nedenle ilk olarak rakibi az olan bir sektöre yönelmeniz gerekir. Daha sonra, geniş kitlelere hitap edecek ve pek çok kişinin gün içinde arama yapmasına yönelik olan alanlara yönelmeniz gerekir. Bu sayede daha fazla reklam alıp, bu reklamlardan para kazanabilirsiniz. Üstelik sağlam bir sektörde yer aldığınızda, kendi blog sayfanız için çeşitli sponsorlar bulup, daha fazla gelir elde etmeniz de mümkün olacaktır.

Blog Sitesi Nasıl Açılır? Blog Yazarak Para Kazanma Yöntemleri

Blog Açarken Dikkat Edilecek Konular

Blog sayfasına sahip olmak isteyen ve daha önce bu alanda hiçbir çalışma yapmayan kişiler için blog nasıl açılı? Sorusunun yanıtını vereceğiz. Siz de vereceğimiz adımları takip ederek, bu alanda kendinizi daha net bir şekilde gösterebilirsiniz.

  • Kendi ilgi alanınızı seçin; bu durum son derece önemlidir. Eğer bir blog sitesi kurmak istiyorsanız, ilk olarak kendi ilgi alnınızı seçmeniz gerekir. Örneğin ev yemekleri yapmaktan ve farklı tarifleri denemekten hoşlanıyorsanız, bu yönde yönelebilirsiniz. Ama yemek yapmaktan hiç hoşlanmıyorsanız ve belli bir bilgi birikimine sahip değilseniz, kurduğunuz blog sitesi başarıya ulaşmaz. Çünkü sevemediğiniz ve ilgilenmediğiniz bir alanda birdenbire öne çıkmanız mümkün olmayacaktır.
  • Niş site kurmaya özen gösterin; niş site demek, tek bir konuya yönelmek demektir. Yani geniş kapsamlı bir blog sitesinde evet, çok fazla konu bulup, bunları yazıya aktarabilirsiniz. Ama genel bir blog sitesinin kazancı niş sitelere göre daha düşüktür. Bu nedenle tek bir alana yönelip, bu alanda en iyisi olmaya özen gösterin. Örneğin arabaların teknik özelliklerini anlatan bir blog sitesi oluşturabilirsiniz. Öte yandan sadece kilo vermeye yönelik bir diyet sitesi oluşturabilirsiniz. Bu sayede hem sponsor bulmanız daha kolay olur hem de Google adsense gelirleriniz daha yüksek olur. Bu konu son derece önemlidir. Bu nedenle asla göz ardı etmemenizi tavsiye ederiz.
  • Kullanıcı odaklı bir site oluşturun; size para kazandıracak olan detay blog sitenizi ziyaret eden kişilerdir. Bu nedenle kuracağınız blog sitesi kesinlikle kullanıcı odaklı olmalı ve resim gibi hoş detaylarla süslenmelidir.
  • Seo kurallarına uygun olmalıdır; illegal bir blog sitesi yerine Google kurallarına uygun bir blog sitesi kurmanız önerilir. Aksi halde bütün emekleriniz boşa gidecektir. Örneğin, adsense başvurularınız kabul edilmez ve kurduğunuz site yasaklanır.
  • Uygun alan adı seçin; alan adı seçerken de ekstra dikkatli olmanız önerilir. İçeriklerle ve blog konusu ile hiç alakası olmayan bir alan adı seçmek sizin ilerlemenizi engeller. Bu nedenle tercih edeceğiniz sektöre en uygun alan adı seçmeniz gereklidir.
  • Hosting seçimine özen gösterin; bilindiği üzere pek çok hosting firması size hizmet vermek için hazırdır. Ama seçimlerinizi yaparken, size en iyi hizmeti sunacak bir firmayı tercih etmeniz gerekir. Yaşadığınız sorularla ilgili kolay iletişim kurabileceğiniz ve hızlı çözüm odaklı olan bir firmadan hizmet almanız tavsiye edilir.

Blog Sitesi Nasıl Açılır? Blog Yazarak Para Kazanma Yöntemleri

 Blog Sitesi Nasıl Açılır?

İlk olarak hangi alanda blog sitesi kurmak istediğinizi belirledikten sonra artık sitenizi oluşturabilirsiniz. Öncelikle domain almanız gerekir. Bunun için farklı firmaları tercih edebilirsiniz. Ama almak istediğiniz alan adını ilk olarak kontrol etmeniz gerekmektedir. Unutmayın, sizden önce bu isim alınmış olabilir. Kullanıcılar daha çok com veya net uzantılarını tercih eder. Bu nedenle domain alırken ilk tercihiniz com olmalıdır. Domain aldıktan sonra, blog sayfanızı bir hostin firmasına başlamanız gerekir. Hosting görevi ise sitenizi barındırmaktır. İçeriğini ve sitede yer alan resimleri internette barındırır. Yani blog sitenizin arka yüzüdür de diyebiliriz. Şu durumda hosting olmadan, ziyaretçiler sizi bulamaz. Uygun fiyatlı ve iyi hizmet veren bir firmadan hizmet alabilir ve aldığınız domaini buraya bağlayabilirsiniz.

Tüm bunları yaptıktan sonra özel bir yazılım bilgisine ihtiyaç duymadan otomatik olarak web sitenizin kurulumunu gerçekleştirip, tasarımını dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Eğer blog sitesi kurmaya henüz başlamış iseniz, wordpress tabanlı bir blog sitesi kurabilirsiniz. Kurulumu ve kullanımı olukça kolaydır. Hatta çoğu firma hazır kurulu bir şekilde sizlere teslimini sağlamaktadır. Bu durumda tema ve diğer gerekli eklenti ayarlarını yaptıktan sonra rahatlıkla blog sitenizi, geliştirmeye başlayabilirsiniz.

 

Blog Sitesi Nasıl Açılır? Blog Yazarak Para Kazanma Yöntemleri

Blog sitenizin alan adını ve hosting ayarlarını yaptıktan sonra sizler için gerekli olan eklentileri ekleyebilirsiniz. Özellikle seo eklentilerini iyi seçmeniz tavsiye edilir. Tüm bunlardan sonra sayfa ve menü gibi detayları da ayarladıktan sonra renk seçimine ve tema seçimine geçebilirsiniz. Yapılan bir araştırma siteye ilk giriş yapıldıktan hemen sonra odak noktalarını belirlemiştir. Buna göre kullanıcı blog sayfanıza giriş yaptıktan hemen sonra ilk olarak sayfanın üst kısmına ve üst kısmının sol bölümüne baktığı ortaya çıkmıştır. Buna göre menü ayarlarını ve logo tasarımlarınızı, tamamen kullanıcı odaklı yapmanız gerekir. Bu sayede ziyaretçiler daha uzun süre sayfanızda kalacaktır.

Blog Yazarak Para Kazanma Yöntemleri

Blog sayfalarının sürekli olarak güncel tutulması gerekir. Bu nedenle rutin olarak sayfanıza yazı eklemeniz gerekir. Ama yazı eklerken de para kazanmak için birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekir. Blog yazarak para kazanma aşamasına geçmek için dikkate almanız gereken konular ise;

Özgün içerikler oluşturun; kesinlikle ilk olarak dikkat etmeniz gereken konu kopya içeriklerden kaçınmak olacaktır. Her zaman eşsiz olan özgün içerikler yayımlamanız gerekir. Çünkü Google kopya içerikli blog sitelerinin geride kalmasını sağlar.

Anahtar kelime analizi yapın; anahtar kelime analizi yapmak sizin diğer blog sitelerinden daha fazla ön plana çıkmanıza yardımcı olur. Bunun için en çok aranan kelimeleri tercih edebilirsiniz. Google trends bu konuda destek alabileceğiniz bir yerdir. En çok aranan kelimeleri seçip, yazınıza bol veya italik şekilde ekleyebilirsiniz. Ama kesinlikle blog sayfanızla alakalı kelimeler seçmeniz gerekir.

İçerikleriniz okuyucu odaklı olmalıdır; unutmayın, internet artık herkesin kolayca ulaşabileceği platformlardan biridir. Bu nedenle yazılarınız her düzeyden insana özellikle hedef kitlenize hitap edecek türden olmalıdır. Ayrıca yazılarınız imla kurallarına uygun olmalı ve akıcı bir dille yazılmalıdır.

Para kazanmak için Google adsense başvurusu yapın; özgün içerikler hazırladıktan sonra artık Google adsense başvurunuzu yapabilirsiniz. Onay aldıktan sonra blog sitenize reklamlar gelecektir. Reklamlar tıklandıkça daha fazla gelir elde etmeniz mümkün olacaktır.

Eğer butik sitesi nasıl açılır? Sorusunun yanıtını merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum Ekle

Click here to post a comment

Kategoriler

Rehberler

Bu Ay Yayınlananlar