Butik Sitesi Nasıl Açılır?
Hosting

Butik Sitesi Nasıl Açılır?

Dijital dünyanın yaygınlaşması ile beraber, çeşitli platformlardan para kazanmak daha kolay bir hale gelmiştir. Özellikle en çok ilgi duyulan takı ve giyim ürünlerini internet ortamından çok kolay bir şekilde satabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken birkaç basit işlem mevcuttur. Eğer siz de internetten kolay bir şekilde kazanç elde etmek istersiniz, butik sitesi nasıl açılır? Gibi soruların yanıtını detaylı bir şekilde yazımızda bulabilirsiniz. Sizler için en ince ayrıntısına kadar butik site açma yöntemlerini anlatacağız.

Butik Sitesi Nasıl Açılır?

Sanal Butik Nasıl Açılır?

Eğer günümüzün en çok satan ürünlerini bir web sitesi üzerinden satmak ve gelir elde etmek istiyorsanız ilk etapta sanal butik nasıl açılır? Sorusunun yanıtını bulmanız gerekir. Sırası ile bu sorunun yanıtını sizler için derledik;

İlk olarak iş planı geliştirin; burada ilk yapmanız gereke belli bir planlamadır. Planınızı yaptıktan sonra dilerseniz, çeşitli bankalardan veya devletten kredi alabilirsiniz. Doğru planlama ilk adım için en önemli detaydır. Bu sayede neyi nasıl yapmanız gerektiğini kabaca kafanızda hazır hale getirebilirsiniz. Elbette plan kurarken kesinlikle, ürünlerin tedariki, dağıtımı ve ödeme seçenekleri gibi  detayları da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Hedef kitlenizi belirleyin; aklınızda kabaca bir plan oluşturduktan sonra hangi hedef kitleye hitap etmek istediğinize karar verin. Örneğin; tesettürlü bayanlar için veya sokak modasını benimseyen kişiler için hedeflerinizi seçebilirsiniz. Bu sayede istediğiniz kitleye daha rahat bir şekilde ulaşma imkanınız da olacaktır. Burada bir diğer detay, açacağınız sanal butik sitesinin markası olacaktır. Eğer bir marka imajı verirseniz, işletmeniz her zaman bir adım daha önde ve dikkat çekici olacaktır. hedef kitleye odaklanırken, cinsiyet, stil, yaş ve hatta hangi bölgeyi  baz almanız gerektiğine de ekstra özen göstermeniz gerekir.

Ürün kaynağı için tedarik oluşturun; hangi yönde satış yapacağınızı belirledikten sonra, ürün alabileceğiniz bir kaynak belirlemeniz gerekir. ama ürün tercih ederken her zaman sizi bir adım daha ön plana çıkarabilecek ve fark yapabileceğiniz, ürünler satan yerlerden destek almanız gerekir. çünkü artık dijital dünyada da rekabet oldukça yüksektir. Öte yandan ürün alabileceğiniz, yerleri belirledikten sonra, aldığınız bu ürünleri depolamanız gerekir. müşteri sizden sipariş verdiğinde stokta yok gibi çeşitli bahanelerle müşteri kaybı yaşayabilirsiniz.

Ödeme seçeneği ve  iade konuları; müşterilerin online satış mağazalarında ödeme seçenekleri ve iade gibi durumlar son derece ilgisini çekmektedir. Çünkü internet üzerinde güvenilir olmayan pek ok yer vardır. bu gibi durumları üzerinizden atıp, güvenilir olduğunuzu ispatlamanız gerekir. Bu nedenle ilk etapta, kapıda kredi kartı ödemesi veya kapıda nakit ödeme gibi seçenekleri mutlaka kullanmanız faydalı olacaktır. Öte yandan ürünlerinizin her zaman arkasında olduğunuzu da müşteri kitlenize hissettirmeniz gerekir. Bu da ancak iade garantisi sunmakla mümkün olacaktır. Butik sitenizde mutlaka bu konulara yer vermeniz gerekir.

Butik İşletmenizi İnternete Taşıyın

Yukarıda verdiğimiz ön işlemleri kafanızda tasarladıktan sonra artık işletmenizi online ortama taşımanız gerekir. ama online olarak bir butik site açmak istediğinizde de mutlaka yasalara göre hareket etmeniz faydalı olacaktır. Bu nedenle uymanız gereken yasal konular için konu ile alakalı bir avukatla görüşmeniz tavsiye edilir. Eğer işletmenizi limitet şirketi olarak açarsanız, her hangi bir olumsuz durumda kişisel mal varlığınızı koruyabilirsiniz. Bu nedenle limitet şirketi olarak başlamanız önerilir. Butik İşletmenizi internete taşımadan  önce yapmanız gereken bir diğer önemli konu ise vergi numarası almak olacaktır. Bu vergileriniz ve butiğinizin yasal işleyişi açısından önemli bir detaydır ve asla göz ardı edilemeyecek konuların başında gelir.

Butik site açacağınızda web sitenizin hangi alt yapıda olması önemlidir. Dünyada en çok kullanılan alt yapılardan biri de wordPress tabanlı web sitelerdir. Basit kurulumu ve kolay kullanımı ile oldukça işinize yarayacaktır. Özellikle ilk defa butik site açmak isteyen kişiler wordPress tabanlı bir web site oluşturabilir. Eğer bu tarz bir web site ile online olarak hizmet vermek isterseniz mutlaka wp- confing. Php nedir? Detaylı anlatım yazımıza da göz gezdirebilirsiniz.

Sizler için WordPress tabanlı butik site kurulumu hakkında bilgi vereceğiz:

İlk olarak, markanız için bir alan adı belirleyip, daha sonra bu alan adını satın almanız gerekmektedir. Daha sonra almış olduğunuz alan adını, bir hosting firmasına kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Bu sayede alan adınız, internet ortamında bir adrese ulaşacaktır. wordPress kurulumunuzu gerçekleştirdikten sonra, ara yüz için e – ticaret eklentileri eklemeniz şarttır. Bu sayede ürünlerinizin resimlerini, ürün özelliklerini, ödeme yöntemlerini ve daha fazla ihtiyacınızı bu eklentiler sayesinde rahatlıkla yapabilirsiniz. Dünyada en çok kullanılan butik site için ve diğer büyük e- ticaret siteleri kullanılan eklentiler ise;

Woocommerce: eğer zahmetsiz ve pratik bir şekilde e – ticaret sitesi kurmak isterseniz, mutlaka faydalanmanız gereken eklentilerden biri de woocommerce diyebiliriz. Bu eklentinin butik sitelerine katkısı büyük olacaktır. sadece ülkemizde değil, daha pek çok ülkede bu eklenti aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Eklentinin, en büyük özelliği maliyetinin düşük olması ve siteleri güvenli bir şekilde çalıştırmasıdır. Sanal butik siteniz için woocommerce kurulumu yapmak isterseniz verdiğimiz adımları takip edebilirsiniz:

  1. Web sitenize giriş yaptıktan sonra, ara yüz kısmına gelin,
  2. Sol kısımda eklentiler seçeneği mevcuttur. Burada yeni ekle kısmına geldikten sonra arama kutucuğunun içine wooccommerce yazın.
  3. Karşınıza çıkan eklentiyi şimdi kur seçeneği ile kurmaya başlayabilirsiniz.
  4. Kurulum yapıldıktan sonra etkinleştir seçeneğini tıklamanız gerekmektedir.
  5. Akabinde sizden adres bilgileri isteyecektir. Bu kutucukları da eksiksiz ve tam olarak doldurmanız gerekiyor.

Wooccommerce eklentisinin kendi içinde işinize çok yarayacak, uzantıları da mevcuttur. Bu uzantıları sayesinde butik sitenizin gelişimine daha fazla katkıda bulunabilirsiniz. Eklentinin en beğenilen yanları ise ücretsiz olması, mobil uyumlu olması, içinde pek çok uzantının olması (bu sayede genişletme yapabilirsiniz) ve güvenli olmasıdır. Yani dışarıdan gelebilecek her türlü web site saldırısına karşı butik sitenizi koruma altına alabilirsiniz.

Wooccommerce eklentisinde canlı destek yoktur. Eğer müşterilerinize canlı destek vermek istiyorsanız, bu konuya dikkat etmeniz gerekir.

Butik Sitesi Nasıl Açılır?

prestaShop: e- ticaret sitelerinin en çok tercih ettiği eklentilerden biri de prestaShop olarak karşımıza çıkar. Bu eklentinin de oldukça fazla faydası mevcuttur. Tasarımı tamamen e- ticaret mağazalarına uygun olarak yapıldığı için nerede ise herkes tarafından beğenilmektedir. Eklentinin en avantajlı yönleri ise, yazılımı herkes tarafından indirilebiliyor olmasıdır. Buna ek olarak siparişleri kolay yönetmek, müşterilerin sorgulamasını web site üzerinden kolayca yapabilmek bu eklenti ile oldukça pratik olmaktadır. Diğer e- ticaret eklentilerine göre avantajları ise dil çevirisinin bulunması, butik sitenizi hangi ülkeye yerleştirmek isterseniz bu eklenti ile kolay bir şekilde istediğiniz ülkeye yerleştirebilirsiniz. Eğer web sitenizde birden çok para biriminin kullanılmasını istiyorsanız, bu eklentiyi tercih edebilirsiniz.

PresraShop eklentisi tüm bu özelliklerinin yanında sizlere, seo bakımından da destek veren bir eklentidir. Yani ürünlerinizin ve butik sitenizin, arama motorunda daha üst kısımlara çıkmasını istiyorsanız bu eklentinin seo özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

PresraShop sizler için harika istatistikler de sunmaktadır. Bu sayede web sitenizin ilerlemesini, düşüşünü veya hangi ürünlerin daha çok sattığı gibi konuları daha detaylı  bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Öte yandan web sitenizin en çok trafik aldığı bölgeleri de görüntüleyebiliyorsunuz. Fakat bu eklentinin iyi olmayan yanı gelişmiş sürümlerinin ücretli olmasıdır. Bütçesi kısıtlı olanlar bu konuya dikkat etmelidir.

Magento: sanal butik açmak isteyen kişiler için muhteşem eklentilerden biri de magento olmaktadır. Başlangıç için biraz kapsamlı olan bu eklenti, ilerleyen seviyedeki sanal butik siteleri için iyi bir seçenek olacaktır. Ancak hedefi büyük olan ve butik site işine yeni başlayanlar da bu eklentiden kolaylıkla faydalanabilir. Çünkü hedefi büyük olan ve sürekli olarak kendini yenileyerek, geliştirmek isteyen e- ticaret siteleri için harika bir eklentidir.

Eklenti için iki farklı kullanıcı deneyimi sunulmuştur. Birincisi açık kaynak olarak adlandırılır ve herkes bu yazılımı rahatlıkla kullanabilir. Özellikle sanal butik sitesi açmak isteyen kişilerin asla göz ardı etmemesi gerekir. Ücretsiz olduğu için de işletme maliyetlerinizi düşürmenizde yardımcı olacaktır. Bir diğeri ise ticarettir. Bu sürüm ücretli olmasına rağmen biraz daha kapsamlı olarak karşınıza çıkacaktır. İşletmesi ileri düzeyde olan kişiler veya artık sanal butik sitesini bir adım daha ön plana çıkarmış kişiler için uygundur. Ama her iki farklı sürümde de aynı yazılım kullanılmaktadır. İkinci sürümde müşteri takibi ve mobil uyumluluk gibi daha gelişmiş detaylar vardır.

Butik Sitesinin Tasarımı Nasıl Olmalı?

Online butik sitesi açmak isteyen kişilerin dikkate almaları gereken konulardan biri de web sitenin tasarımıdır. Burada kesinlikle kullanıcı dostu, gözü yormayan ve bir tasarıma sahip olması önemlidir. Öte yandan kesinlikle hedef kitleye hitap edebilmelidir. Bu nedenle renk seçimine, tema seçimine ve renkler arası uyuma ekstra özen gösterilmesi gerekir. Bir diğer önemli detay ise ürünlerin fotoğraf kalitesidir. Ürünleri tek bir karede değil, birkaç farklı karede kullanıcıya sunabilirsiniz. Bunun dışında en çok aranan ürünler veya en uygun fiyatlı ürünlerin de ön planda gösterilmesi gerekir.

Yorum Ekle

Click here to post a comment

Kategoriler

Rehberler

Bu Ay Yayınlananlar