DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası Nasıl Çözülür?
Hosting

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası Nasıl Çözülür?

İnternet kullanımında karşılaşılan sorunlardan biri de DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN
hatasıdır. Bu durum ile çok sık karşılaşılmasa da zaman zaman, bir internet sitesine giriş yapamayabilirsiniz. İnternet bağlantısında veya web sitenin adresinde her hangi bir sorun olmasa dahi ara ara DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası almanız mümkün olabiliyor. Bu durum daha çok chrome kullanıcılarının karşısına çıkan bir durumdur. İnternet tarayıcısı olarak, Google chrome kullanıcısı DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası aldığında istedikleri web sitesine giriş yapamayabilir. Sizler için bu yazımızda, DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası nasıl çözülür? Ve DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası nedir? Gibi çeşitli sorulara yanıt vereceğiz. Siz de yazımızı sonuna kadar okuyarak, detaylı bili alabilirsiniz.

 

Domain name sistem, yani alan adı sistemi web sitenin adresidir. Bu adres ile tarayıcıda web siteye ulaşılır. DNS ile aradığınız web sitesi karşınıza çıkacaktır. Ama bazı durumlarda hata ile karşılaşabilirsiniz. Bunun başlıca nedeni ise alan adının url için gönderdiği isteği bulamamasıdır. Yani ıp üzerinde ulr bulunmaz ise tarayıcı bu hatayı ekranda kodlar şeklinde gösterebilir. Elbette bu hatayı almanızdaki tek neden bu değildir. Ama en sık nedenidir diyebiliriz. Eğer DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası ile karşılaşıyor ve erişmek istediğiniz web sitesine erişim sağlayamıyorsanız, verdiğimiz yöntemlerden birini deneyebilirsiniz. İşte hatanın çözüm yolları…

 

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası Nasıl Çözülür?

Google Chrome Sıfırlama

Googel chorme dünyada en yaygın kullanılan tarayıcıların başında gelir. Bu tarayıcıda en çok dikkat çeken nokta ise resmi olarak, dünyaya duyurulmayan özelliklerinin kullanıcısının deneyimine sunulmasıdır. Bu özelikler sayesinde rahat rahat bir internet kullanımı yapabilirsiniz. Ama DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası ile karşılaştığınızda yapmanız gereken durumlardan biri de Google flags’i sıfırlama yönünde olmalıdır. Her an yenilenen ve hala bazı özellikleri yapım aşamasında olan bu tarayıcı, zaman zaman bazı bilgisayar veya diğer cihazlarda istenilen verim ile çalışamayabilir. Bu da DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatasının ortaya çıkmasına neden olabilir. İşte bu gibi durumlarda, arama çubuğunun bulunduğu yere ‘chrome://flags/’’ yazmanız gerekir. bu şekilde tarama çubuğuna yazdıktan sonra karşınıza bir sayfa çıkacaktır. Sayfaya girip, buradaki sağ köşede yer alan ‘’hepsini varsayılana sıfırlayın’’ yazısının üzerine tıklamak olacaktır. tıklama yaptıktan sonra tarayıcıyı kapatıp, tekrar açabilirsiniz. Bu sorunun çözümü için etkili ve en basit yöntemlerden biridir. ilk olarak, bu yöntemi deneyebilirsiniz. Ama bu yöntem dışında deneyebileceğiniz daha farklı teknikler de mevcuttur.

Ön Belleğin Temizlenmesi

Her web sitenin kendine ait IP adresleri mevcuttur.  Bu adresler sayesinde web sitenin coğrafi konumunu veya hangi lokasyonda bulunduğunu görüntüleyebilirsiniz. Ancak her giriş yaptığınız web sitenin ıp adresi, otomatik olarak kayıt altına alınır. Dahasonra ıp adresi değişen web siteleri DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatasının ortaya çıkmasına neden olur. Dolayısı ile daha önce giriş yapmış olduğunuz web sitelerinin ıp adreslerini temizlemek DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatasının bir çözümü olacaktır. üstelik bu yöntem oldukça kolay bir şekilde yapılır. Sizlere vereceğimiz yöntemi deneyebilirsiniz. İlk olarak  Windows komut sistemine giriş yapın. Daha sonra ‘’ ıpconfing/flushns’’ yazdıktan sonra enter tuşuna basabilirsiniz.

Bu yöntem çoğunlukla işe yarayan ve oldukça pratik olan bir yöntemdir. Ama bazı durumlarda işe yaramayabiliyor. İşe yaramadığı durumlarda ise yapmanız gerekenler; DNS sunucusunu değiştirmenizde fayda olacaktır. bunun için izlenecek adımlar ise;

  • İlk etapta, kontrol paneline gelin ve burada menü kısmından ‘’ağ ve paylaşım merkezi’’ yazan yere tıklayın.
  • Açılan pencerenin sol kısmında yer alan ‘’bağlaştırıcı ayarlarını değiştirin’’ yazısı karşınıza gelecektir.
  • Tıkladığınızda ise bağlı olduğunuz bir liste karşınıza çıkacaktır.
  • Mevcutta kullanmakta olduğunuz, bağlantının üzerine gelip, ‘’özellikler’’ yazan yeri tıklayın.
  • Karşınıza ‘’ internet protokolü sürüm 4’’ yazan bir kısım gelecektir. Burada ‘’özellikler’’ yazan yeri seçin.
  • Özellikler yazan yeri seçtikten sonra tercih edilen ve alternatif sunucu adreslerini değiştirmeniz gerekir.
  • Adres ise 8.8.8.8 bir diğeri 8.8.4.4 olacaktır.
  • OpenDNS’ye ait olan ise 208.67.222.220 – 208.67.220.222. şeklindedir.

Tüm bu işlemleri adım adım yaptıktan sonra DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası çözülecektir.

Antivirüsü Devre Dışı Bırakma

Antivirüs, internet kullanıcılarının en çok ihtiyaç duyduğu güvenlik önlemlerinden biridir. Fakat zaman zaman bazı web sitelerine girişi engeller. Bu da DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatasının  ortaya çıkmasına neden olur. Dolayısı ile VPN iel antivirüsü devre dışı bıraktığınızda genelde sorun tamamen ortadan kalkacaktır. Ama ilk olarak, diğer yöntemleri denemeniz tavsiye edilir.

Yorum Ekle

Click here to post a comment

Kategoriler

Rehberler

Bu Ay Yayınlananlar