FileZilla FTP Programı Ayarları
Hosting

FileZilla FTP Programı Ayarları

Bilindiği üzere artık, iki bilgisayar arasında veri alış verişleri FTP internet protokolü ile daha kolay hale gelmiştir. Fakat FTP protokolü kullanımı yapabilmek için bazı uygulamaları kullanabilmeniz önemlidir. Bunlardan biri de FileZilla FTP programı olarak karşımıza çıkar. Web site geliştiriciler, bu programı oldukça aktif bir şekilde kullanmakta olup, pek çok kişi de FileZilla programının ne kadar kolay ve pratik olduğundan bahsetmektedir. Eğer siz de artık daha kolay bir şekilde data, veri veya dosya aktarımı yapmak isterseniz, FileZilla programından faydalanabilirsiniz. Bu programın en çok tercih edilme nedenlerinden birkaçı ise hem Türkçe ara yüze sahip olması, kullanımının pratik olması, aktarımı yapılacak olan dosyaların düzenlemelerinin daha pratik bir şekilde yapılması olarak söylememiz mümkündür.  FileZilla FTP programı ayarları ile artık siz de dosyalarınızın aktarımları için özel yazılım bilgisine ihtiyaç duymadan iki cihaz arasında veri alış verişi yapabilirsiniz.

 

FileZilla FTP Programı Ayarları

Filezilla FTP Programı Ayarları Nasıl Yapılır?

FileZilla FTP Programını kullanmak istediğinizde yapmanız gereken ilk işlem, bu programı cihazınıza indirmek olacaktır. FileZilla indirmek için web sayfasından faydalanabilirsiniz. uygulamayı indirdikten sonra sırası ile yapmanız gerekenler;

 • Uygulama indikten sonra, en üst sol kısımda adres kısmını göreceksiniz. Buraya web site adresi, IP numaranızı yazabilirsiniz. Veya FTP adresinizi de yazabilirsiniz.
 • Adres kısmının hemen yanında yer alan user kutucuğuna, mevcut hesap bilgilerinizi girmeniz gerekir. Yani e – posta adresinize gelen kullanıcı isminizi yazmalısınız.
 • User kısmının hem yanında password yer alır. Password kutucuğuna ise şifrenizi girmeniz gerekir. Şifre de tıpkı kullanıcı adı gibi e- mail adresinize gelecektir.
 • Port kutucuğuna ise 21 yazabilirsiniz.
 • Tüm bu kısımları doğru bir şekilde doldurduktan sonra, QuickConnect kısmına tıklayabilirsiniz. Butona tıkladıktan sonra artık FTP hesabınıza giriş yapmış olacaksınız.
 • Butonu tıkladıktan sonra artık bilgileri göremeye başlayabilirsiniz. Yani yerel cihazda yer alan dosyalar ve veriler, gösterilir.
 • FTP bağlantınız yapıldıktan sonra, public_html e- posta, backup sunucularını görüntüleyebileceksiniz. Burada ayarları yapabilmeniz için bir takım dizinleri de görüntülemeniz mümkün olacaktır.
 • PUBLIC_HTML web klasörü ve HTTPDOCS bunlar web sitenizin bulundurulduğu klasörlerdir.

Filezilla FTP Programının Özellikleri Nelerdir?

FileZilla dosya alış verişlerinde en çok kullanılan programlardan biridir. bunun için pek çok neden sıralanabilir. Ama en önemli nedenlerinden biri ücretsiz bir kullanım imkanına sahip olmasıdır. Ayrıca kolay ve pratik olması da bir diğer tercih nedenleri arasında yer alır. FileZilla indirmek istediğinizde, kendi web sitesinden faydalananız önerilir. FileZilla FTP programının en önemli özellikleri ise;

 • Farklı dillerde kullanıma sahip olmasıdır. Dolayısı ile Türkçe diline çevirip, kullanımını da yapabilirsiniz.
 • Hızlı ve pratik olması pek çok web geliştirici tarafından en sevilen yanlarından biridir.
 • FileZilla kullanımı için sürükle bırak, özelliği mevcuttur. Zamanda tasarruf etmek isteyenler için önemli bir özelliktir.
 • Özellikle büyük dosya aktarımı yapmak isteyen kişiler FileZilla programını kullanmak isterler. Bunun nedeni ise dosya aktarımı yarım kalmadan sonuna kadar yapılabilir olmasıdır.
 • FileZilla FTP programı ile çapraz platformalar da uyumlu bir şekilde veri ve dosya aktarımı
 • Programın hızını dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Bu durum dosya aktarımları için önemli bir avantajdır.
 • Yönetim sistemi takipleri en ideal şekilde yapılabiliyor.
 • FileZilla programını indirmek için web sitesine giriş yaptığınızda, sisteminizi kendisi algılar ve kendi sisteminize en uygun FileZilla programını sunar.

Tüm bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda sıkça tercih edilmesindeki nedenleri daha rahat anlayabilirsiniz.

FileZilla kullanımında, hatalarla karşılaşabilirsiniz. En çok karşılaşılan hata ise ‘’ bağlantı kesildi’’ şeklinde karşınıza çıkabilir. Hatanın çözümü için tekrar bağlan seçeneğini kullanmak olacaktır. bu sayede tekrar bağlanıp, dosya aktarımlarınızı yapabilirsiniz.

Yorum Ekle

Click here to post a comment

Kategoriler

Rehberler

Bu Ay Yayınlananlar