Outlook Mail Kurulumu Ve Ayarları
Hosting

Outlook Mail Kurulumu Ve Ayarları

Sıklıkla e posta kullanımı yapıyorsanız,  sizin işinizi daha fazla kolaylaştıracak ve daha pratik bir hale getirecek yöntemleri denemeniz gerekmektedir. Bunlardan biri de kesinlikle Outlook Mail olarak bilinir. Özellikle hızlı ve daha çok e posta göndermek isteyen kişiler için ideal yöntemlerden biri olacaktır. e postaları yönetmenize yardımcı olan Outlook Maili sayesinde normalde yapamayacağınız pek çok işlemi yapma şansına sahip olabilirsiniz.

Microsoft Outlook hesabı, rutin olarak kullanılan hesaplardan biridir. ancak daha profesyonelce çalışmak isteyen kişilere sadece mail alıp, göndermekle kalmayıp, çeşitli düzenlemeler de yapmaktadır. Microsoft Outlook mail ile görevler kısmında ayarlamalar yapabileceğiniz gibi takvim ve benzeri işlemleri de yönetebilirsiniz. Eğer siz de Outlook Mail Kurulumu ve Ayarları konusunu merak ediyorsanız, yazımızı sonuna kadar okuyabilirsiniz.

Outlook maili kurmak istediğinizde ilk etapta yapmanız gereken bazı işlemler mevcuttur. Birincisi bir alan adınızın olması yani bir domaine sahip olmanız gerekir. ikincisi ise mevcutta bir e posta adresinizin olması gerekir. Üçüncü olarak, kendinize ait bir şifrenizin olması şarttır. Son olarak, IMAP – POP ve SMTP yapılandırmasını yapmanız gerekmektedir.

Outlook Mail Kurulumu Ve Ayarları

Outlook Mail Kurulumu Aşamaları

Bilindiği üzere Microsoft farklı sürümlerle kişilerin kullanımına sunulmuştur. Dolayısı ile her sürümün kendine has kurulumu mevcuttur. Ama sizler için bu yazımızda en çok kullanılan sürümlerinde Outlook mail hesabı kurulumundan bahsedeceğiz. Siz de yazımızı takip ederek, kurulumunuzu sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Eğer Microsoft 2013, 20216 veya 2019 Outlook kullanımı yapıyorsanız, adım adım takip edebilirsiniz.

Outlook 2019 kurulumu: ilk etapta Microsoft Outlook 2019 açmanız gerekmektedir. Daha sonra açılan kısım için sizden e mail hesabınızı yazmanızı isteyecektir. Akabinde ‘’ continue’’ yazan kısmı tıklamanız yeterli olur. Açılan pencerede ‘’ IMAP/ POP’’ seçimini yapmanız gerekir.  Burada sizden istenilen tüm bilgileri eksiksiz ve hatasız bir şekilde istenilen alanlar için girin. Son olarak e mail hesabınızın şifresini sizden isteyecektir. Şifrenizi girdikten sonra kurulum hatasız bir şekilde yapılmış ise ve kullanıma hazır hale gelmiş ise yeşil bir tik sizi karşılayacaktır. ‘’done’’ yazan kısma tıkladıktan sonra artık kullanma hazır hale gelecektir.

Outlook 2016 kurulumu: Microsoft Outlook 2016 penceresinde açılacak olan kısma kendinize ait olan e mail adresinizi girmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise ekranda sizi karşılayan ‘’connect’’ yazan kısma tıklayın. Karşınıza POP Account Settings  yazan bir ekran çıkacaktır. Burada bulunan kutucuğa bilgilerinizi girin. ‘’ this server requires anencrypted connection’’ (SSL/ TLS) yazan kısmı tık bırakın. Alt kısımda yazan ‘’ autgoing mail’’  kısmının altında ‘’server’’ şeklinde bir kısım göreceksiniz. Buradaki kutucuğun içine domain adresinizi yazmanız gerekiyor. Akabinde ‘’next’’ kısmını tıklayabilirsiniz.

Outlook 2013 kurulumu: ilk olarak, Outlook hesabınızı açtığınızda sizi karşılayan ‘’ next’’ yazısına tıklamanız gerekmektedir. Akabinde karşınıza ‘’add an e mail account’’ şeklinde bir yazı gelecektir. Alt kısımda yes ve no şeklinde seçenekler görünür. Buradan yes seçeneğini tıklamanız gerekiyor. Yes seçeneğini tıkladığınızda ‘’manual setup or additional sever types’’  açılmakta olan pencereye e mail adresinizi ve şifrenizi girmelisiniz. Buradan ‘’next’’ kısmını tıklayın, karşınıza çıkan POP or IMAP seçeneğini tıklayın. Burada sizden bazı bilgiler isteyecektir. Bu bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Bilgileri doldurduktan sonra yine ileri diyerek diğer kısma geçin. Burada sizi ‘’ outgoin server’’ karşılayacaktır. Buna tıklamanız gerekiyor. ‘’ general’’ seçeneğinin alt kısmında ‘’ my outgoing server (SMTP) resquires authentication’’ bu yazının alt kısmında ‘’ use same settings as my şncomşng mail server’’ şeklinde ve yine ‘’log on using’’  şeklinde iki seçenek çıkacaktır. Birinci seçeneği tıklamanız gerekmekte. Bu sayfada yapacağınız son işlem ise sayfanın en alt kısmında yer alan OK kısmını tıklamak olacaktır.

Verdiğimiz adımları takip ederek siz de Outlook Mail Kurulumu ve ayarları hakkında bilgi alıp, kolaylıkla ayarlarını yapabilirsiniz.

 

Outlook mail kullanmanın avantajları ise oldukça fazladır. Örneğin; randevularınızı dilediğiniz tarihler içinde kolaylıkla ayarlayabilirsiniz. Takvim gibi özellikleri sayesinde de toplantı ve organizasyonlarınızı en pratik şekilde ayarlamanız mümkün olacaktır. Ve yine diğer kullanıcılar ile daha hızlı iletişim kurup, anlık olarak görev listeleri de hazırlayabilirsiniz.

Centos Cpanel Kurulumu yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yorum Ekle

Click here to post a comment

Kategoriler

Rehberler

Bu Ay Yayınlananlar