Proxy Nedir? Proxy Ayarları Nasıl Yapılır?
Sunucu

Proxy Nedir? Proxy Ayarları Nasıl Yapılır?

Dijital dünya içinde yer alan pek çok kişinin merak ettiği konuların başında Proxy Nedir? Sorusu gelmektedir. Bilindiği üzere, internet ortamında karşılaşılan en büyük sorunlardan biri internet dolandırıcılığıdır. Bunun gibi durumlardan korunmak amacı ile yapılması gereken birkaç yöntem mevcuttur. Bunlardan biri de Proxy olarak bilinir. Dijital dünyada karşılaşılan kimlik sahtekarlığı, siber dolandırıcılık ve reklam dolandırıcılığı gibi durumlara karşı koruma sağlamaktadır. Proxy kullananlar daha çok ticari amaçla faaliyet gösteren web sitelerdir. Ancak 2008 yılından sonra aktif olarak kullanılan Proxy, bireysel kullanıcılara da hitap etmekte ve gerekli koruma önlemlerini almaktadır.

Proxy günümüzde aktif olarak kullanılmaktadır. Özellikle giriş engeli olan web sitelerinde kullanım yoğunluğu daha fazladır. Kısaca Proxy bahsetmek gerekirse bir web siteye ulaşmak için başka bir web siteyi kullanmaktır. Yani vekil sunuculuk görevi yapar. Bu sayede kullandığınız web istenin ıp adresi yerine vekil görevi gören web sitenin ıp adresi görünür. Esas ana sitenin yetersiz kaldığı durumlarda kullanımı yapılır. Yani sadece yasaklı web siteler için değil, web sitenin bağlantı problemleri gibi çeşitli sorunların ortadan kaldırılması için de kullanılır. Sizler için bu yazımızda Proxy nedir? Proxy ayaları nasıl yapılır? Gibi sorular hakkında bilgiler vereceğiz.

Bilindiği üzere ıp adresleri sizin coğrafi konumunuzdan hatta adresinize kadar tüm detayları ortaya çıkarabilir. Bu gibi durumlarda da eğer kimlik bilgilerinizin ortaya çıkmasını istemiyor ve  ıp adresinizin tespit edilmesini istemiyorsanız, proxy ayarları nasıl yapılır? Sorusunun yanıtını bilmeniz gerekmektedir. Bu sayede artık kimlik ve ıp bilgilerinizi gizleyerek çevrim için izlenmelerinden kendinizi alı koyabilirsiniz.

Proxy sunucusundan faydalandığınızda anlık olarak kullanmış olduğunuz ıp adresi otomatik olarak değiştirilmiş olur. Bu sayede artık ıp adresinizi ifşa etmeden dilediğiniz web sitesine erişim sağlayabilirsiniz.

 

Proxy Nedir? Proxy Ayarları Nasıl Yapılır?

Proxy Kullanım Amacı

Bilindiği üzere bazı web sitelerine giriş yasağı vardır. Bu tür web sitelerine giriş yapabilmek amacı ile Proxy sunucusu kullanılır. Elbette Proxy sunucusunun yaptığı tek işlem yasaklı web sitelerine giriş sağlamak değildir. Bununla beraber, kullanıcılara daha güvenli bir internet kullanımı deneyimi sunmaktadır. Eğer bir web sitesine daha hızlı ve daha kolay bir şekilde erişim sağlamak isterseniz, mutlaka Proxy sunucusunu kullanmanız önerilir. Öte yandan mevcuttaki, yani ana internet sunucusunun yapılan işlemler karşısında yetersiz kalması durumunda Proxy sunucusundan faydalanılabilir.

Hangi ülkenin web sitesine giriş yaparsanız, yapın  sizin mevcuttaki konumunuzu ve zaman diliminizi direk olarak ıp adresi üzerinde ortaya çıkarır. Ama Proxy sunucusu ile giriş yaptığınızda bu durum yaşanmaz. Çünkü Proxy sunucusu sizin kullandığınız ıp adresi yerine kendi ıp adresini gösterir. Ve zaman diliminizi de ortaya çıkarmaz. Hal böyle olunca daha güvenli ve tamamen gizlilik çerçevesi içinde rahatlıkla web sitelerini gezebilirsiniz. Doğrudan internet bağlantısı yapan kişiler için harika yöntemlerden biridir. Proxy ile vpn birbiri ile karıştırılabiliyor. Ama aslında ikisi arasında büyük farklılıklar mevcuttur. Yani vpn tüm bağlantıları gizler ama Proxy sadece ıp numaralarınızı gizler. Dolayısı ile her ikisini birbirine karıştırmadan doğru bir şekilde kullanım yapılmalıdır.

Proxy Ayarları Nasıl Yapılmalı?

Eğer internet dünyasında daha güvenli bir şekilde hareket edip, ıp bilgilerinizin ortaya çıkmasını istemiyor ve yasaklı olarak algılanan web sitelerini daha rahat bir şekilde ziyaret etmek istiyorsanız, mutlaka Proxy ayarları nasıl yapılmalı? Gibi soruların yanıtını bilmenizde fayda vardır. Dünyada en çok kullanılan internet tarayıcılarında Proxy kullanımını sizler için açıkladık…

Google chrome kullanan kişiler için Proxy ayarları; vereceğimiz adımları takip ederek çok kolay ve pratik bir şekilde Proxy ayarlarını yapabilirsiniz. Yapmanız gerekenler ise;

 • İlk olarak, Google chrome tarayıcınıza girdiğinizde, sağ köşede bulunan üç noktayı tıklamanız gerekir.
 • Daha sonra, karşınıza çıkacak olan pencerede ‘’ayarlar’’ kısmını bulun.
 • Ayarlar sekmesinden, açılan sayfanın sol köşesinde ‘’gelişmiş seçenekler’’ diye bir kısım göreceksiniz.
 • Bu alanda ‘’sistem’’ yazan seçeneğe giriş yapın.
 • Sistem yazan yere giriş yaptıktan sonra, karşınıza ‘’ bilgisayarınızda Proxy ayarlarını açın’’ şeklinde bir seçenek çıkacaktır.
 • İlgili sekmeyi tıkladıktan sonra, sağ alt kısımda yer alan yerel ağ ayarlarını bulup, tıklamanız gerekir.
 • ‘’yerel ayınızı Proxy sunucusu olarak kullanın ‘’ şeklinde bir yazı karşınıza çıkacaktır.
 • Buraya gelip, Proxy adresinizi yazın, bu şekilde işlemlerinizi yaptıktan sonra Proxy sunucusu kullanıma hazır hale gelecektir.

Proxy Nedir? Proxy Ayarları Nasıl Yapılır?

Yandex için Proxy ayarlarının yapımı; eğer yandex kullanımı yapıyorsanız, biraz daha farklı adımları takip etmeniz gerekir. Elbette bu işlemler de diğer tarayıcıda olduğu gibi yine pratik ve kolay adımlardan oluşur. Yapmanız gerekenler;

 • İlk olarak yandex browser kısmına giriş yapmanız olacaktır.
 • Buranın sağ üst kısmında yer alan üç çizgiye tıklamanız olacaktır.
 • Tıkladıktan sonra karşınıza bir pencere açılacaktır. Burada yer alan ayarlar menüsüne giriş yapın.
 • Menüde yer alan ‘’sistem’’ kısmını tıklayın.
 • Tıkladıktan sonra ‘’ Proxy sunucusu ayarları’’ diye bir seçenek sizi karşılayacaktır.
 • Proxy sunucusu ayarları kısmında ‘ayarlar’’ yer alır.
 • Ayarlar kısmına giriş yapıp, gelişmiş seçenekler kısmına gelin.
 • Sistem kısmına tıklayın
 • Akabinde ‘’bilgisayarınızdan Proxy ayarlarını açın’’ seçeneğini tıklayın.
 • Burada tıpkı Google chrome’da yapmış olduğumuz gibi ‘’yerel ayınızı Proxy sunucusu olarak kullanın’’ seçeneğini tıklayıp, değiştirebilirsiniz.

Her iki tarayıcıda da olduğu gibi Proxy ayarlarını yapmak oldukça kolaydır. Bu nedenle dakikalar içinde hemen Proxy ayarlarını yaparak, internette daha güvenli bir şekilde gezinebilirsiniz.

Tüm bunların yanında dilerseniz, opera proxy tarayıcısından da Proxy ayarlarını yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler ise;

 • Opera proxy giriş yapın,
 • Sol köşede yer alan VPN kısmına tıklayın,
 • Burada mavi renkli bir düğme sizi karşılayacaktır.
 • Mavi renkli düğmeyi aktif hale getirdiğinizde yine, internet üzerinde ıp bilgilerinizi paylaşmadan rahatlıkla gezinebilirsiniz.

Elbette bu yöntem opera proxy ile mümkün olacaktır. Ancak opera ile bu işlemleri yapmanız çok mümkün değildir. Bu nedenle eğer opera kullanıyorsanız, vereceğimiz adımları takip etmeniz gerekir.

 • Burada ilk yapmanız gereken opera simgesinin bulunduğu alanı tıklamak olacaktır.
 • Karşınıza bir pencere çıkacaktır. Burada ‘’ayarlar’’ yazan yere gelin.
 • Burada açılan kısma Proxy yazmanız yeterli olacaktır.
 • Karşınıza ‘’ Proxy ayarlarını aç’’ şeklinde bir seçenek çıkacaktır.
 • Bu seçenekte ‘’yerel ağ ayarları’’ seçeneğini tıklayabilirsiniz.
 • Eğer ‘’yerel ağ ayarları’’ seçeneğinde bir seçenek varsa onu iptal etmeniz gerekir.

Bu şekilde opera proxy üzerinden de Proxy ayarlarını kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yorum Ekle

Click here to post a comment

Kategoriler

Rehberler

Bu Ay Yayınlananlar