WooCommerce Nedir? WooCommerce Nasıl Kurulur?
Hosting

WooCommerce Nedir? WooCommerce Nasıl Kurulur?

WooCommerce; e- ticaret sitelerinde kullanılan eklentilerden biridir. E – ticaret sitesi sahiplerinin işlerin kolaylaştıran bu eklenti, wordPress ara yüzüne sahip olan web sitelerinde kullanılmaktadır. WooCommerce, eklentisi pek çok ünlü e- ticaret sitesinde kullanımı yapılmaktadır. Kullanıcısının işlerini en iyi şekilde kolaylaştıran WooCommerce, sayesinde müşteriler artık web site üzerinde randevu oluşturma, abonelik işlemleri yapma veya rezervasyon gibi tüm işleri hızlı ve  pratik bir şekilde yapabiliyorlar. E- ticaret için web site sahipleri, bu eklentiyi ücretli ya da ücretsiz bir şekilde kullanma imkanına da sahip olmaktadır.

E – ticaret işi ile uğraşan kişilerin karşılaştıkları birçok zorluk mevcuttur. Artık bu zorluklar WooCommerce sayesinde minimuma inecektir. Çünkü uyum ve kullanım kolaylığı sunan, eklenti sayesinde mağaza kurmak, ürün ve resim eklemek sanıldığından daha kolay bir şekilde yapılabiliyor. Sizler için bu yazımızda, detaylı bir şekilde WooCommerce nedir? WooCommerce nasıl kurulur? Ve WooCommerce ne işe yarar gibi soruların yanıtını vereceğiz.

Woocommerce Ne İşe Yarar?

WooCommerce, son zamanların en popüler wordPress eklentilerinden biri olmayız başarmıştır. şimdilerde ise dünyada yaklaşık olarak, e- ticaret sitelerinin %41’inden fazlası WooCommerce eklentisini kullanmaktadır. Elbette bu eklentinin tercih edilmesinde, pek çok neden vardır. başta kullanım kolaylığı sunduğu için çok fazla tercih edilmektedir. Akabinde eklentiyi, ücretli veya ücretsiz versiyonlarda kullanma imkanına da sahipsiniz. Bu nedenle artık pek çok online mağaza bu eklentiyi kullanmayı tercih etmektedir. WooCommerce ne işe yarar? Sorusunun yanıtına bakacak olursak;

 • İlk başlayanlar için harika bir eklentidir; ilk defa online mağaza kuracak kişiler, daha sağlam adımlar atmak için WooCommerce eklentisini kullanabilirler. Çünkü bu eklenti sayesinde, üzerinizdeki acemiliği daha rahat bir şekilde atabileceksiniz.
 • Maliyet bakımından olağan üstü bir eklentidir; pek çok avantajı içinde barındıran WooCommerce, ilk sürümü ücretsizdir.  Bu da online mağazaların, ilk etaptaki harcamalarını minimuma indiren en önemli detaylardan biridir. ayrıca online satışları, daha kolay bir hale getirmektedir.
 • E- ticaret siteleri için güvenlik özelliği vardır; bilindiği üzere hem online mağaza sahiplerinin hem de müşterilerin en çok dikkat ettiği konuların başında güvenlik gelmektedir. WooCommerce sayesinde dolandırıcılık, müşteri bilgileri çalınması, kredi kartı bilgilerinin çalınması ve müşterilerin kişisel bilgilerinin çalınması gibi her türlü güvenlik açığının en az seviyede kalmasına yardımcı olur. Etkili bir güvenlik sağladığı için sıklıkla tercih edilen eklentilerden biridir.

 

WooCommerce nedir

WooCommerce, sahibi Automatic firması eklentinin güncellemelerini zamanında yapmaktadır. Bu da dijital dünyada karşılaşılan güvenlik açıklarının minimuma inmesine yardımcı olur. Ayrıca web sitesinin açık ve zayıf yönlerini en iyi şekilde analiz ederek, çözümleri online mağaza sahiplerine sunmaktadır.

 • WooCommerce harika bir şekilde analitik sunar; esasen satışlarının artmasını isteyen kişiler için en iyi eklentilerden biridir diyebiliriz. Çünkü müşterilerin hangi saatlerde web siteyi ziyaret ettiğinden, hangi alanlardan geldiklerine kadar, çeşitli analizler sağlamaktadır. Web sitenizin performansını, kolay ve pratik bir şekilde takip etmenize fayda sağlamaktadır. Yani web site sahipleri için ağır teknik terimler yerine daha basit ve daha kolay anlaşılabilir analizler yapmaktadır. Öte yandan, Google analytics ile yandex metrica gibi analitik uygulamalarını web sitenize entegre edebiliyorsunuz.

Tüm bu özellikleri ile pek çok eklentinin ayrı ayrı yaptığı işlemleri bir arada yapma imkanına sahip olabilirsiniz.

Woocommerce Nasıl Kurulur?

WooCommerce, eklentisini kullanmak isteyen kişiler için merak edilen sorulardan biri de WooCommerce nasıl kurulur? Sorusudur. Kullanımı kadar kurulumu da oldukça kolaydır. Bunun için birkaç adımı sırası ile takip etmeniz yeterli olacaktır.

 • İlk olarak, wordPress tabanlı web sitenizin admin panelinden giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Ara yüzün başlangıç kısmına geldiğinizde, sol tarafta bulunan menüde yer alan eklentilerin üzerine gelin. Karşınıza üç seçenek çıkacaktır. Burada ‘’yeni ekle’’ yazan butonu tıklamanız gerekmektedir.
 • ‘’Yeni ekle’’ kısmını açtıktan sonra arama yerine ‘’ WooCommerce’’ yazmanız gerekmektedir.
 • Akabinde WooCommerce seçeneği karşınıza çıkacaktır. Burada yer alan ‘’şimdi kur’’ seçeneğini tıklamanız gerekir.
 • Birkaç saniye sonra karşınıza ‘’ etkinleştir’’ seçeneği çıkacaktır. Seçeneği tıklayıp, eklentiyi aktif edebilirsiniz.
 • Daha sonra, ‘’yeni ve geliştirilmiş kurulum deneyimimizle mağazanızın daha hızlı çalışmasını sağlayın’’ şeklinde bir yazı karşınıza çıkacaktır. Yazının alt kısmında yer alan ‘’evet, lütfen’’ kısmını tıklamanız gerekir. ama bu kısmı ‘’şimdi olmaz’’ şeklinde de tercih edebilirsiniz. Bu seçeneğin size sunulmasındaki amaç, eklenti için biraz daha detaylı ayarların kullanımıdır. Eğer fazla detay istemiyorsanız ‘’şimdi olmaz’’ butonunu tıklayabilirsiniz.
 • ‘’evet, lütfen’’ kısmını tıklarsanız, karşınıza adres ekleme çıkacaktır. Bunun detayları ise;
 • Karşınıza çıkacak olan kutucuklara adres bilgilerinizi sırası ile doğru bir şekilde girmeniz gerekir.
 • Adres bilgilerinizi girdikten sonra ‘’devam et’’ kısmına tik atmanız gerekir.
 • Karşınıza ‘’build a better WooCommerce’’ şeklinde bir yazı çıkacak ve yazının altında bir kutucuk çıkacaktır. ‘’yes, count me in’’ buradaki amaç, online mağaza verilerinizin takip edilmesidir. Yani sizden izin istiyor. Eğer mağaza verilerinizin takip edilmesini istiyorsanız kutucuğa tik bırakabilir, istemiyorsanız, ‘’devam et’’ kısmına tıklamanız gerekir.
 • Daha sonra karşınıza ‘’ ın whinch industry does  the store operate?’’ şeklinde bir yazı ve bu yazının altında mağazanın hangi sektör üzerine kurulacağını sorar. Bu kısım  çok önemlidir. İşletmeniz hangi alanda hizmet veriyorsa doğru seçeneği tiklemeniz gerekir.
 • Bir sonraki adımda ‘’what type of products will be listed’’ şeklinde bir yazı göreceksiniz. Bu kısım en önemlisi diyebiliriz. Bazı kısımlarda belli ücretler ister. Seçtiğiniz seçenekler, WooCommerce ara yüzüne bazı eklentileri getirecektir. Bu nedenle ihtiyacınıza yönelik, tercihlerde bulunmanızı tavsiye ederiz.
 • Devam et butonunu tıkladıktan sonra, ‘’tell us about your business’’ kısmı karşınıza çıkacaktır. Burada, ne kadar ürün sattığınız ve sattığınız ürünleri başka bir yerde daha satıp satmadığınızı sorar. Burada istenilen bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra karşınıza ‘’ continune winth my active theme’’ seçeneği çıkacaktır. Bu seçeneği tıkladıktan sonra artık kullanmaya başlayabilirsiniz.WooCommerce Nedir WooCommerce Nası Kurulur

En Çok Tercih Edilen Woocommerce Eklentileri

Seo performansında online satış yapan web sitelerin en büyük destekçisi haline gelen WooCommerce, ücretli veya ücretiz olarak, e- ticaret temaları da sunmaktadır. Sektörünüze göre sizlere sunulan bu temaları kullanabilir ve web sitenizi bir adım daha ön plana çıkarabilirsiniz.  WooCommerce temaları içinde en sevilenleri ise;

Shopkeerper; bu temanın en önemli özelliği harika bir kullanıcı deneyimi sunmasıdır. Sade ve şık tasarımı ile pek çok online mağaza sahibinin tercihi olmuştur. Bu temanın bir diğer sevilen yönü ise satmakta olduğunuz, ürünleri youtube’tan tanıtıp, web siteniz üzerinden paylaşma imkanı sunmasıdır. Ayrıca ürün karşılaştırma ve popüler ürünleri ön plana çıkarma özelliği de mevcuttur.

Alpha store; bu temada, CSS3 ile Bootstrap kodları vardır. Kodlar sayesinde mobil destek alıp, daha pratik bir kullanım imkanına sahip olabilirsiniz. Yöneticilerin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılama özeliğine sahipken, live Customer sayesinde de web sitenizi daha rahat bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Organic shop; daha çok yeşil rengi ile göze çarpan bir temadır. Temaya organik ürün satışı yapan kişilerin ilgisi daha fazladır.

Yorum Ekle

Click here to post a comment

Kategoriler

Rehberler

Bu Ay Yayınlananlar